Satýþ ve Danýþma Hattý: 0(454) 711 30 00

2016 Yılı Arı Satiş Fiyatı ANASAYFA Firma Adý 2016 Yılı Arı Satiş Fiyatı

2016-04-17 - 12:32 / Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birlik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çifçi, toplantıdaki konuşmasında  "Arı almak isteyenler var ve sürekli bizlerden bir fiyat politikası beklemekteler, üyelerimiz arasında arı satmak isteyenler var ve onlarda bizlerden bir satış şekli ve fiyat beklemekteler. Birliğimize yapılan istekler doğrultusunda bizlerde Yönetim Kurulumuz ile bir araya gelerek üyelerimizde konu hakkında görüşlerini aldık ve 2016 yılı için arı satış fiyatını çerçeveli olarak 50 TL şeklinde belirledik.  Kovanı ile almak isteyenler ise kovan için ayrıca ücret ödemeleri gerekmektedir." dedi.

 

"Arı Ölümleri Fiyatı Etkiledi"

Şebinkarahisar Bal Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Çifçi, "Bu yıl kış aylarında ülkemizin pek çok noktasında arı ölümleri olmuştur. Bu kayıplar ise önceki yıllara nazaran daha fazla olması arı fiyatlarını da etkilemektedir. Varroa paraziti ve Nosema hastalığı bu kayıpların artması için sebep olmasına rağmen, arıcılarımızın kolonileri kışa yeteri kadar genç nüfusla kışlatmadıkları ve doğru besleme şekli ile kışlatma yapmamış olmamaları da diğer bir sebeptir." ifadelerini kullandı.

"Arı satışları mevcut koloninin çerçeve sayısının en az üçte biri yavrulu ve yavrulu çerçevelerde ise iki yönü yavrulu ve çerçevenin üçte biri yavrulu şekilde olması gerekmektedir. Geriye kalan çıtalar ballı ve polenli olmalıdır. Örneğin 7 çerçeveli bir arıda en az 5 çerçeve yavrulu olmalı ve yavrular çerçevenin iki yönünde de olmalıdır." diyen Bal Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Çifçi, arı satın alacakları da şöyle uyardı.

"Arı satın almak isteyenler acele etmesinler. Arı alırken Mayıs ayını tercih etsinler, plakalı yani kayıt altında olan kolonileri, en az 7 çerçeveli ve bölgemize adapte olmuş Eko Tip arı satın alsınlar. Satın alınan arıları da Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir. Birliğimizden de bilgi alabilirler."

Öte yandan düzenlenen toplantıda, 18-40 yaş arası Genç Çiftçi Hibe programı, Orköy kapsamında arılı kovan ve kovan için kereste alma koşulları, dışarıdan bölgeye gelen arıcılar, yerli ırk ana arı üretimi ve bal ormanı konuları da görüşülerek üyelere gerekli bilgiler verildi.

Birlik Başkanı Çifçi son olarak  "Yerli Irk (Ekotip) bizim için çok önemli Birliğimize Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmeti veren Tarım Danışmanımız Haluk Fürkan Özçelik´in aktif ve yoğun saha çalışmaları ile 2015 yılında üretimine başladığımız ana arı üretimine bu yıl da büyüterek devam edeceğiz." diyerek toplantıyı sonlandırdı.

 

 

 

Yazdır
Diğer HABERLER